A hazai bojlerek rendszeres karbantartás mellett akár 30-40 évig is működőképesek maradnak, de ha a köpeny kilyukad az alaplapon kívül, akkor a készüléket le kell cserélni. A cserét nem a villanyszerelő végzi, hanem a vízvezeték szerelő. Ezt Önnek kell megrendelni, szerelőt tudok ajánlani. Kisebb munkák esetén még biztonsági szelepet esetleg flexibilis csövet cserélek alkalomadtán.
Magyarországon a bojlereket 80 literig nappali áramra is lehet kötni dugaljból. A fűtőszál 1500-1800W. Esetleg van lehetőség a bojlert kapcsolóórával az éjjeli időre tenni, ha kicsi a főbiztosíték.
A szokásos méretű 120-as bojlereket és a nagyobbakat éjszakai áramra szükséges kötni (mivel az olcsóbb 10-15Ft/kWh). Éves szinten 200kWh/hó fogyasztás esetén ez az összeg 2-3eFt/hó többletet jelent. Éves szinten 24-36eFt már az árkülönbség, így évek alatt elég tetemes az összeg. Akinek pedig erre nincs lehetősége, mert a mérőhelyet nem lehet gazdaságosan átalakítani, az kifizeti ezt is.
50 °C feletti bojlerhasználatnál képződik csak vízkő igazából. A javasolt beállítás a 75°C. Teljes maximumon általában leredukálódik 2 évre is a takarítás szükségessége.
Vízlágyítók közül nem mindegyik segít a bojleren. Többnyire csak a zsákos sóval működő tünteti el kellő beállítással. A mágnes, az elektromos tekercs, az üvegcsében a tabletta mit sem segít. A Balatonon nincs vízkő, de Szombathelyen sajnos igen.
Vannak szerelők akik kifelejtik az anódot a bojlerből takarítás után. Ez az a rúd ami elfogy, még szerencsére nem a bojler fala fogy el. Ellenkező esetben sokkal előbb kilyukadhat az egész. Általában minden második hároméves takarítás után fogy el. Ha van anód, a kövek kisebb helyen kásásabban elférnek; ha nincs anód, nagy pikkelyekben hullik alá, így ellepi egy idő után a fűtőszálat.
A hőkorlátozót vissza lehet ugyan nyomni, de ha pár napon belül számíthatunk az ismételt leoldásra. Hosszútávon a fűtőszál elgörbül és kilyukad, mert a vízkő elszigeteli a hőt a víztől. Így a villanyfogyasztás is megnövekedhet.
Ha kilyukad a fűtőszál azt nem minden esetben veszi észre a tulajdonos. Jó esetben rendes földelése van a készüléknek, így nem ráz amikor a vízben záródik az áramkör. Hogy fordulhat elő? A rossz bekötés következménye lehet, főleg amiatt, hogy nem a fázist szakítja meg a hőfokszabályzó. Villásdugós bojlerbekötésnél ez elő is fordulhat, ezért jobb a fix bekötés.
Az EON nem figyel az áramfogyasztásra, azonban, ha a szokásos évitől nagyban eltér a fogyasztás, szokták azt jelezni. Ennek megelőzése érdekében kövesse a fogyasztását havi leolvasásokkal. Évente egyszer az évforduló alapján jönnek leolvasni. Van aki diktálhatja is. Utólag számításokat szoktunk végezni, ha valami rendellenesség volt.
Amely bojlert nem használják, vagy leszereltetik, a villanyóráját nem szükséges megszüntetni, mivel évekig maradhat a helyén, hátha egyszer meggondolja valaki magát. Érdemes a résszámlát nulla fogyasztásra beállíttatni és vinni egy óraállást. Mindezt interneten is megteheti, ha a felhasználói felületre beregisztrál.
Az a bojler lyukas, amely a köpeny alól is folyatja a vizet. A fűtőszál melletti vízfolyás még javítható alaplap cserével. Ha az alaplap tömítése a perem korrózióját nem tömíti el, sajnos cserélni kell az egész bojlert. Ez a hibajelenséget általában néhány kivétellel előre is bejelentjük.
A fekvő bojlerekben több vízkő fér el, a panellakásokban szokták felszerelni. Az álló bojlerekhez képest akár több évvel is el lehet tolni a vízkövezését. Leengedés nem szokásos módon megy végbe, mert azért maradhat víz benne.
Ma a bojlerekhez adnak biztonsági szelepet, de nem mindig ez a legjobb választás. A hazai MMG a legjobb. Elcsavarjuk és úgy marad, az újabbaké meg visszaugrik. Van kallantyús kis csővel ami sokszor mellé folyat, van olyan is amin keresztül le se lehet engedni a javításkor a vizet. A biztonsági szelep csepeghet, azt el kell vezetni.
A bojlerszerelés legérdekesebb kezdeti módja a vízleengedés. Ha van elzáró külön vagy csak a vízóra. Ritkább esetben főleg tízemeletesekben nyomáscsökkentő is van. Amikor leengedjük a bojlert azt a biztonsági szelepen keresztül próbáljuk meg. Ha nem sikerül, akkor levehetjük a flexibilis csövet. Ha az nem lehetséges, akkor az alaplapot próbáljuk lazítani. Vannak készülékek amiken van leengedő csavar is, de fürdőkád felett ez nem lehet gond. Egyéb esetben tömlőn vagy vödrözve is leereszthető.
Hétvégi házaknál szükséges a fagytalanítás. Érdemes külön leengedő csapot is felszereltetni akár mindkét ágba. Egyiken kap levegőt, a másikon kifolyik.
A vízkövezést követően a csőrendszerből felszabadulnak a szemetek, így eldugítják a csapokat. Szükséges kipucolni, esetleg ecetbe beáztatni, így eltűnik a vízkő is.
Vízkövezéshez nagyon jó szolgálatot nyújt a levegő beadására egy kompresszor. Ha az a zuhanytömlőn keresztül beadható, így nem sok idő alatt leürül a víz. Egyéb esetben nem nagyon indul meg, ha nem képes beszívni a csapon keresztül. Sajnos a modernebb csapok nem minden esetben engedik visszafele a levegő útját. Régebbi átváltható zuhanycsapoknál ez nem gond.
Gázbojlert, vegyes felfűtésű bojlert nem nagyon szoktak vízkövezni. Átfolyós kis bojlereket nem szokták javítani, mert gazdaságtalan a takarítása. Külföldi bojlerek általában két fűtőszállal is rendelkeznek, gyakori a csőhüvelyben lévő fűtőszál is. Teljesen más vízkövesedést produkál.
Van olyan külföldi olcsó készülék amit nem lehet, vagy nagyon nehéz vízkövezni. Olyan helyre való, ahol nincs ilyen vízköves jelenség mint Szombathelyen. Aki arra adja fejét, hogy 5 évenként bojlert is cserél, annak ez nem lehet gond, de ez a szemlélet ritkán jellemző. Arról ismerni meg ezt a típust, hogy kis nyílás van alul, szinte egy csövön keresztül megy be a fűtőszál. Ezen a lyukon keresztül azonban csak darabokban, vagy sehogy sem jön ki.
Ami esetleg kimaradt, szívesen segítünk telefonon eligazodni díjtalan tanácsadással.
Független hírdetés helye!